Την Τρίτη 15 Μαΐου 2012, οι μαθητές/τριες των δύο τμημάτων της ΣΤ΄ τάξης πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Βυζαντινό Μουσείο Βέροιας. Εκεί, ξεναγήθηκαν από την κ.Πολατίδου Μαρία, αρχαιολόγο της 11ης Εφορείας Βυζαντινών Αρχαιοτήτων. Οι μαθητές θαύμασαν τα βυζαντινά εκθέματα, όπως εικόνες, ψηφιδωτά δάπεδα, χρηστικά εργαλεία, μαγειρικά σκεύη κ.ά.

Επίσης, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν εβδομήντα ζωόμορφες και ανθρωπόμορφες μάσκες από παραδοσιακά δρώμενα που επιτελούνται σε όλον τον ελληνικό χώρο την περίοδο του Δωδεκαημέρου και της Αποκριάς, από το αρχείο του Γιώργη Μελίκη.

Στη συνέχεια τα παιδιά επισκέφθηκαν την έκθεση «Ενάλιος νύμφη» στον ισόγειο χώρο του Δημαρχείου και είδαν από κοντά τις ξυλόγλυπτες γοργόνες των δύο ντόπιων δημιουργών Δέσποινας Περηφανοπούλου και Δημήτρη Κατσαβού.

Οι μαθητές/τριες συνοδεύονταν από τις δασκάλες τους κ. Καλουσίδου Ελένη και  κ. Αλεξοπούλου Παναγιώτα και από τη Δ/ντρια του Σχολείου κ. Κουκουρίκου Αρίστη.