Monthly Archives: Νοέμβριος 2012

Στα πλαίσια της εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας των ΑμΕΑ (3 Δεκεμβρίου) το πραγματοποιήθηκε βιωματικό εργαστήρι στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας σε συνεργασία με το Ειδικό Σχολείο Βέροιας.

Συγκεκριμένα, ο Δ/ντης του Ειδικού Σχολείου κ.Τσιόγκας Αντώνης και η Ψυχολόγος κ.Ξαγαρά Παρασκευή  επισκέφτηκαν το σχολείο μας τη Δευτέρα 26/11/2012 και υλοποίησαν βιωματικό εργαστήρι ενσυναίσθησης με τους τους μαθητές/τριες των δύο τμημάτων της ΣΤ΄ τάξης. Το πρόγραμμα περιλάμβανε δραστηριότητες δυσκολίας σε κινητικές δεξιότητες και όρασης.

Σκοπός του εργαστηρίου ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών για τα ΑμΕΑ,  βρισκόμενοι στη θέση τους και κατανοόωντας τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν στην καθημερινότητά τους.

Ελπίζοντας ότι τα γεγονότα της ζωής όλων μας μπορεί να μην είναι μοιρολατρικά «και όμως, κάπως έτσι…», αλλά αισιόδοξα «και όμως, κάπως αλλιώς…» αρκεί να αφυπνιστούμε και να δραστηριοποιηθούμε, ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Βέροιας & Ο Πολιτιστικός Γυμναστικός Σύλλογος «Ο Προμηθέας» Βέροιας, σας προσκαλούν να παρακολουθήσετε το πολυβραβευμένο έργο «Και όμως κάπως έτσι», του αείμνηστου συντοπίτη και φίλου του συλλόγου μας Γιάννη Ταϊπλιάδη.

Η παράσταση θα δοθεί στα πλαίσια των εκδηλώσεων για την Παγκόσμια Ημέρα ΑμΕΑ την Παρασκευή 30-11-2012 και ώρα 9 μ.μ. στο ΧΩΡΟ ΤΕΧΝΩΝ Βέροιας.

Δευτέρα 26/11

8.00μ.μ: Μουσική έναρξη με έργα χαρακτηριστικά των σημαντικότερων ρευμάτων της της γαλλικής μουσικής που θα αποδώσουν μαθητές του Δημοτικού Ωδείου Βέροιας

• Daquin “ο κούκος”
  • Durand “βαλς”
  • Satie “gnossienne”
  • Debussy “το μκρό νεγράκι” “ο βυθισμένος καθεδρικός”
  • Ravel “παβάνα για μια νεκρή ινφάντα”
  • Poulenc “εις μνήμην της Εντίθ Πιαφ”

9.00μ.μ: POTICHE Η σουσουράδα (ταινία)

είσοδος ελεύθερη, Χώρος Τεχνών

Τρίτη 27/11

9.00μ.μ: ? BOUT PORTANT Τρεις ώρες διωρία (ταινία)

είσοδος ελεύθερη, Αντωνιάδειος Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών

Τετάρτη 28/11

7.00μ.μ: NICOSTRATOS LE P?LICAN Νικόστρατος, ένα ξεχωριστό καλοκαίρι

9.00μ.μ: LE NOM DES GENS Πές μου τ’ όνομά σου

είσοδος ελεύθερη, Αντωνιάδειος Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων 4ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας «ΕΦΗ ΦΙΛΙΠΠΑΚΗ» διοργανώνει συγκέντρωση τροφίμων και ρουχισμού, τα οποία θα διανεμηθούν σε ευπαθείς οικογένειες.

“Καλούμε όλους τους γονείς του σχολείου μας να ανταποκριθούν στο κάλεσμά μας”

Με αφορμή την έκδοση του β’ βιβλίου της σειράς “Καρέ καρέ μαθήματα σκίτσου” θα γίνει την Τετάρτη 19 Δεκεμβρίου στις 7μμ, η παρουσίαση και η συζήτηση για το σκίτσο.

Η παρουσίαση θα πραγματοποιηθεί στο Παύλειο Πολιτιστικό Κέντρο, σε συνεργασία με το βιβλιοπωλείο “Παύλειος Λόγος”.