Στα πλαίσια της εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας των ΑμΕΑ (3 Δεκεμβρίου) το πραγματοποιήθηκε βιωματικό εργαστήρι στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας σε συνεργασία με το Ειδικό Σχολείο Βέροιας.

Συγκεκριμένα, ο Δ/ντης του Ειδικού Σχολείου κ.Τσιόγκας Αντώνης και η Ψυχολόγος κ.Ξαγαρά Παρασκευή  επισκέφτηκαν το σχολείο μας τη Δευτέρα 26/11/2012 και υλοποίησαν βιωματικό εργαστήρι ενσυναίσθησης με τους τους μαθητές/τριες των δύο τμημάτων της ΣΤ΄ τάξης. Το πρόγραμμα περιλάμβανε δραστηριότητες δυσκολίας σε κινητικές δεξιότητες και όρασης.

Σκοπός του εργαστηρίου ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών για τα ΑμΕΑ,  βρισκόμενοι στη θέση τους και κατανοόωντας τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν στην καθημερινότητά τους.