Monthly Archives: Φεβρουάριος 2013

ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ ΤΟΥ ΒΕΡΜΙΟΥ

Τη Δευτέρα 25/02/2013 το απόγευμα, πραγματοποιήθηκε η έναρξη της Σχολής Γονέων του 4ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας, μια πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και της Διεύθυνσης του σχολείου σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης Ημαθίας «ΠΡΟΣΒΑΣΗ».

Πρόκειται για βιωματικά σεμινάρια  με στόχο την ευαισθητοποίηση, ενημέρωση K και στήριξη των γονέων σε θέματα που αφορούν την γνωστική και κοινωνική ανάπτυξη των παιδιών, έτσι ώστε να μπορούν να ανταποκριθούν με επιτυχία στο σύνθετο και δύσκολο ρόλο τους, όπως αυτός διαμορφώνεται στις σύγχρονες κοινωνικοοικονομικές συνθήκες.

Τα σεμινάρια θα είναι διάρκειας 6-8 εβδομάδων και θα πραγματοποιούνται στο χώρο του σχολείου κάθε Δευτέρα στις 6.30 μ.μ. από το επιστημονικό δυναμικό της ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ. Ενδεικτική θεματολογία αυτών θα είναι:

• Οι ανάγκες των παιδιών ? οι ανάγκες των γονιών
  • Διαπαιδαγώγηση ? Θέτοντας τα όρια
  • Η πίεση των συνομηλίκων
  • Σχολικός εκφοβισμός

Διαβάζοντας το γνωστό παραμύθι του Ευγένιου Τριβιζά, Δόνα η Τερηδόνα, οι μαθητές/τριες της Δ΄2  τάξης του σχολείου μας εμπνεύστηκαν και έφτιαξαν τα δικά τους κόμικς…

Κινηματογράφος και Αρχαιολογία
εβδομάδα προβολής ταινιών αρχαιολογικών θεμάτων

Μια εξαιρετική ταινία
«Ο πρώτος υπολογιστής του κόσμου: ο μηχανισμός των Αντικυθήρων»
 θα προβληθεί την Τετάρτη 27 Φεβρουαρίου 2013 στις 7 το απόγευμα

στην αίθουσα εκδηλώσεων της Δημόσιας Βιβλιοθήκης

με ελεύθερη είσοδο για το ευρύ κοινό.

Θα χαρούμε να σας δούμε

Απο τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη της Βέροιας