Monthly Archives: Απρίλιος 2013

Boum! Bing! Bang!

? P?ques, dans de nombreuses r?gions de France et de Belgique, les cloches de Rome (les cloches de toutes les ?glises sont all?es ? Rome et en reviennent le jour de P?ques) laissent tomber dans les jardins un tas d??ufs en chocolat.

Les enfants (et les grands, miam !) se l?vent le matin et courent dans le jardin avec un panier pour r?cup?rer un maximum d??ufs en chocolat.

Bien entendu, dans les villes, la m?me sc?ne se d?roule dans les salons des appartements. Pour ceux qui se posent la question, c?est comme pour Saint-Nicolas ou P?re No?l : derri?re les cloches de Rome se cachent papa et maman !

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ

Το Πάσχα, σε πολλές περιοχές της Γαλλίας και του Βελγίου, οι καμπάνες των εκκλησιών «αναχωρούν» για τη Ρώμη (για να πάρουν την ευλογία) και επιστρέφοντας φέρνουν στα φρόνιμα παιδιά σοκολατένια αυγά όλων των ειδών, τα οποία αφήνουν να πέσουν στους κήπους των σπιτιών !

Τα παιδιά ξυπνούν το πρωί και τρέχουν στον κήπο μ? ένα καλαθάκι στο χέρι, για να μαζέψουν όσο το δυνατόν περισσότερα σοκολατένια αυγά.

Στις πόλεις, η ίδια σκηνή διαδραματίζεται στα σαλόνια των διαμερισμάτων.

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΛΥΣΣΑ_14-4-2013

Διαδικασία εγγραφής – επιλογής στην Α Γυμνασίου των Μουσικών Σχολείων

Η “Ομάδα Αλληλεγγύης και Δράσης Βέροιας” οργανώνει πρόγραμμα συγκέντρωσης συσκευασμένων ειδών τροφίμων από Δευτέρα 15 Απριλίου μέχρι τη Μεγάλη Τρίτη 30 Απριλίου, τα οποία θα διατεθούν σε εθελοντική οργάνωση της πόλης ανάλογα με τις ανάγκες που θα διαπιστωθούν.

Όποιος επιθυμεί μια μικρή προσφορά για τον ολοένα και αυξανόμενο αριθμό συμπολιτών μας, που οδηγούνται στην απόγνωση από την αγωνία της καθημερινής επιβίωσης εξαιτίας της εφαρμοζόμενης πολιτικής της εξαθλίωσης,ενημερώνουμε ότι μέλη της ομάδας γι’ αυτό το σκοπό θα βρίσκονται στο χώρο συγκέντρωσής μας στην ΕΛΗΑ (είσοδος από το “24”) με το εξής πρόγραμμα: 18.30-19.30 τις μέρες ΔΕΥΤΈΡΑ 15, 22 ΚΑΙ 29 και ΤΕΤΑΡΤΗ 17 ΚΑΙ 24 ΑΠΡΙΛΙΟΥ.

Για οποιαδήποτε πληροφορία μπορείτε να επικοινωνείτε στο τηλέφωνο της ομάδας μας:6984095996

Η Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη της Βέροιας σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας (Υπ. Σχ. Δραστηριοτήτων), στο πλαίσιο της παγκόσμιας εβδομάδας αλλεργίας, σας προσκαλεί σε διάλεξη με θέμα:

«Το αλλεργικό παιδί στο σχολείο».

Οι πιο γνωστές και πολυσυζητημένες μορφές αλλεργίας (τροφική αλλεργία, αλλεργική ρινίτιδα/επιπεφυκίτιδα, αλλεργικό βρογχικό άσθμα, ατοπικό έκζεμα, κνίδωση, αναφυλαξία), μπορούν να εμφανιστούν σε όλες τις ηλικίες. Η εκδήλωσή τους όμως στα πρώτα χρόνια της ζωής αγχώνει πολύ τους γονείς και τυραννά τους μικρούς ασθενείς, οι οποίοι βρίσκονται αντιμέτωποι με ένα εμπόδιο στον ύπνο τους, το διάβασμα, το παιχνίδι τους και τις κοινωνικές τους σχέσεις. Το πρώτο βήμα για τη σωστή αντιμετώπιση είναι η ενημέρωση σχετικά με τους προδιαθεσικούς και αιτιολογικούς παράγοντες, τη διάγνωση, την προφύλαξη και τη θεραπεία.

Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί από την κ. Λουκία Μπαλατσινού (Ιατρός? Αλλεργιολόγος), τη Δευτέρα 15 Απριλίου, στις 6.30 το απόγευμα, στην αίθουσα εκδηλώσεων της Δημόσιας Βιβλιοθήκης. Θα ακολουθήσει συζήτηση.

Η εκδήλωση τελεί υπό την αιγίδα της ΕΕΑΚΑ ? Ελληνικής Εταιρείας Αλλεργιολογίας και Κλινικής Ανοσολογίας (http://www.allergy.org.gr).

Η είσοδος είναι ελεύθερη για όλους και όλες.