Με μεγάλη λαμπρότητα γιορτάστηκαν τα 100 χρόνια από την Απελευθέρωση της Βέροιας, με την παρουσία του Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμου.

Τη Δευτέρα 15 Οκτωβρίου 2012 έγινε η κατάθεση στεφάνων από τα σχολεία της Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης σε διάφορα ηρώα, αδριάντες και προτομές της πόλης. Φέτος ήταν η σειρά του σχολείου μας να καταθέσει στεφάνι στην Προτομή Καπετάν Κόρακα στην ομώνυμη πλατεία. Τη σημαιοφόρο και τους παραστάτες συνόδευαν η κ. Τσάκωνα Χριστίνα και η Δ/ντρια του σχολείου κ. Κουκουρίκου Αρίστη.

Την Τρίτη 16 Οκτωβρίου 2012, μετά τη Δοξολογια και την επιμνημόσυνη δέηση στο Ηρώο Πεσόντων στην πλατεία Ωρολογίου, πραγματοποιήθηκε η παρέλαση των πολιτικών και στρατιωτικών τμημάτων μπροστά από τις αρχές και το λαό της πόλης.