Στις 16-12-2013 μαθητές και εκπαιδευτικοί του 4ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας, επισκέφθηκαν το ʽʼΒλαχογιάννειοʼʼ μουσείο, στα πλαίσια των εκπαιδευτικών τους δραστηριοτήτων. Η ξενάγηση όπως πάντα έγινε από τον συλλέκτη και υπεύθυνο του μουσείου κ.Κανέλλο Ντόντο, ξεκινώντας από το ισόγειο του κτηρίου όπου οι μαθητές ξεναγήθηκαν και ήρθαν σε άμεση επαφή με αντικείμενα και υλικά του Μακεδονικού Αγώνα, αλλά και την ιστορία του Α΄ΠΠ, και της Μικράς Ασίας.

Στην συνέχεια η ξενάγηση συνεχίστηκε στον 1ο όροφο όπου οι μαθητές ήρθαν σε άμεση επαφή με την νεότερη Ελληνική ιστορία, όπου μέσα από τα εκθέματα όπως στολές, αντικείμενα και έγγραφα εντυπωσίασαν τους μαθητές, όπου και τους γεννήθηκαν πολλές απορίες και ερωτήματα, που λύθηκαν από τους δασκάλους τους. Άπαντες μαθητές και συνοδοί εκπαιδευτικοί αποχώρησαν με τις καλύτερες εντυπώσεις, και ανανεώθηκε η επίσκεψη τους για μετά τις εορτές προκειμένου οι μαθητές να κάνουν σχετική εργασία, με θέμα την νεότερη Ελληνική ιστορία.

ΠΗΓΗ: http://www.pliroforiodotis.gr